8230 Balatonfüred, Zsigmond utca 1. fsz.5.
A kontaktlencse tipikus 20. századi termék, részben a kényelem és esztétika iránti igény keltette életre, részben pedig a pozitív optikai tulajdonságok.
Ma sem tudnánk másként meghatározni a kontaktlencse viselés okait.
A kontaktlencse nem más, mint egy apró műanyag lencse, amelyet a szemre helyezünk, a könnyfilm segítségével pedig kényelmes illesztést biztosítunk. Ezért már az elején nem szabad elmenni amellett a követelmény mellett, hogy kontaktlencsét az viselhet, akinek egészséges a szeme, és megfelelő a könny jelenléte.
Kontaktlencsét tulajdonképpen bárki viselhet, aki megfelelően tudja kezelni a lencséket, mivel itt az egyik legfontosabb teendő a lencsék ápolása, másrészt pedig a kontrollvizsgálatokon való aktív részvétel.
Ez utóbbi sajnos nem kap elég hangsúlyt, pedig enélkül nem lehetséges a lencsék állandó használata.
További fontos információ, hogy a kontaktlencsék mellé mindenképpen ajánlott a napszemüveg viselése, hiszen bár a lencsék manapság rendelkeznek UV szűréssel, mégis kizárólag a szem (és környékének) egy egészen pici részét védik, szemben a divatos napszemüvegekkel.
Konaktlencsét több ok miatt szoktak viselni pácienseink:
Tehát láthatjuk, több ok miatt válthatunk kontaktlencsére, és ami a jó hír: egy ilyen döntés akár egészen rövid időre is szólhat, például egy úszó csak az uszodában visel napi, eldobható lencséket.
És itt fontos két témakört megemlíteni:
A jó hír, hogy amilyen típusú szemüveglencsét találunk a termékkatalógusokban, ugyanolyan típusú kontaktlencsét is választhatunk. Lehet egyfókuszú, csak távolra, multifokális távolra és közelre, illetve szemfáradtságot csökkentő kivitel is.
Ami viszont fontosabb, hogy milyen kihordási idővel rendelkező terméket választunk?
Ez azt jelenti, hogy ezt az időszakot a lencseviselésben semmiképpen sem szabad átlépni. Ennek több oka van: egyrészt a különböző típusok vastagsága eltérő. Egy napi lencse például rendkívül kényelmes, és ezt a komfortot az is biztosítja, hogy vékonyabb a lencse anyaga, szemben mondjuk egy havi lencsével. Ez természetesen azért van így, mert a havi lencsét többet „mozgatjuk”, míg a napi lencsét reggel felhelyezzük, és este eltávolítás után kidobjuk.
Természetesen úgy, és kizárólag úgy, ahogyan a betanítás során csináltuk: semmiképpen se viseljük tovább, mint a megadott időszak, két lencse között a lencsetartó dobozkát tisztítsuk meg, ne aludjunk a lencsében, és a természetes vizekkel nagyon vigyázzunk.
A természetes vizekben megtalálható acanthamoeba rendkívül súlyos és fájdalmas betegséget tud okozni, a lábadozási idő hosszú, ugyanakkor viszont egyszerű módon elkerülhetjük.
Mindegy milyen lencsét használunk, fürdéshez kizárólag napi lencsét vigyünk, és a fürdés után dobjuk ki. Így ez a kis élőlény nem lesz képes elszaporodni a szemen.
A mindennapos tisztítás (ha nem napi a lencse) elengedhetetlen feltétele a kontaktlencse viselésnek, ez a tevékenység elfogadása nélkül bele se kezdjünk a viselésbe.
A lencse felületén különböző fehérjék, a szem sejtjeinek maradványai tapadnak meg, amelyeket el kell távolítani a lencse felületéről.
Kicsit ide tartozik, hogy a kontaktlencse mellé érdemes műkönnyet is beszerezni, ugyanis elég sok helyen van légkondícionáló, a különböző kijelzők miatt a pislogásunk sűrűsége is változik, így elkerülhetjük szemünk és a lencse kiszáradását.
Minden fél évben célszerű konrtollvizsgálaton résztvenni, és minden évben teljes vizsgálaton, melynek során megállapítják a szükséges korrekciót, és a szem általános egészségi állapotát.
Ezt a vizsgálatot üzletünkben Balika Tímea, diplomás optometrista, kontaktológus végzi.
Kontaktlencséinket a legnagyobb gyártók termékei közül rendeljük, mindig a szem igényeinek megfelelő lencsét ajánlunk.